• Polski
  • Angielski

Wybór wykładziny dywanowej

Poliamid czy polipropylen?  Z takim pytaniem spotyka się każdy właściciel czy dyrektor hotelu, który stoi przed wyborem wykładziny do swojego obiektu. Czym się różnią wykładziny tych dwóch typów? Które są atrakcyjniejsze, które tańsze w zakupie, a które w utrzymaniu?

Włókna polipropylenowe to najstarszy typ tworzywa używany do produkcji wykładzin. Jednak, ze względu na strukturę przypominającą gwiazdę, są one bardzo trudne w utrzymaniu czystości. Wykładziny z tego tworzywa dużo szybciej się udeptują i ugniatają. Włókna polipropylenowe trudno przyjmują barwnik przez co ich paleta kolorów jest mało atrakcyjna. Natomiast zaletą tych wykładzin jest stosunkowo niska cena.

Włókna poliamidowe (lub inaczej: nylonowe) to nowoczesny typ tworzywa, z którego zbudowana jest wykładzina. Wyróżnić możemy dwa rodzaje włókien:    

  • poliamid 6.0 ( inaczej PA 6.0 ) o strukturze sześcianu,
  • poliamid 6.6 ( inaczej PA 6.6 ) o strukturze owalu.

Ze względu na kształt nie gromadzą brudu i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości . Paleta kolorów tych wykładzin jest dużo szersza i bardziej atrakcyjna. Warto podkreślić, że włókno jest bardzo sprężyste co w efekcie powoduje, że wykładzina się nie ugniata i wraca do swojego pierwotnego kształtu (np. po przestawieniu mebli)

 

Zatem które wykładziny wybrać?

Pomimo, że wykładziny polipropylenowe są tańsze w zakupie, koszt utrzymania ich w czystości jest dużo wyższy. Stosowanie tego rodzaju pokrycia zmusi każdego właściciela czy dyrektora pensjonatu, hotelu czy domu wypoczynkowego do kolejnej wymiany wykładzin w stosunkowo krótkim czasie. Wiąże się to nie tylko z kolejnymi wydatkami, ale często również z koniecznością zamknięcia obiektu, przez co nie zarabia on na siebie.

 

Jako specjaliści rekomendujemy wykładziny z włókien poliamidowych, zgodnie ze starym  przysłowiem: „Kto tanio płaci, dwa razy płaci”!

Zamów cennik

zamów cennik wykładzin
x

Kolor wykładziny

Wybierz swój region

Kontakt:

Ampel Group Wykładziny Obiektowe

Obornicka 25
62-002 Suchy Las/k Poznania

+48 61 812 51 71      
+48 61 652 18 18
+48 61 812 51 87

(kom):
+48 605 091 533
+48 602 381 115